مراقبت های پوستی کودکان

مراقبت های پوستی کودکان

مراقبت های پوستی کودکان امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده ها به خصوص مادران می‌باشد از آنجایی که کودکان و نوزادان پوست بسیار حساسی دارند، اصول و روش های مراقبتی آنها نیز با بزرگسالان متفاوت بوده و باید به آنها توجه کرد.

در ادامه این مقاله نکات و مسائلی را بیان کردیم که با رعایت آنها دیگر دغدغه و نگرانی ذهنی درباره این موضوع نخواهید داشت و از مشکلاتی از جمله خارش، خشکی و حساسیت پوست کودکان جلوگیری خواهید کرد.

مراقبت از پوست کودک

مراقبت و نگهداری از پوست کودک اهمیت زیادی دارد که اگر به درستی و به طور صحیح انجام نشود می تواند به زیبایی و سلامت فرزندان آسیب زیادی وارد کند. بنابراین به روتین و روش های اصولی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم حتما توجه کنید.

– مراقبت پوست صورت

پوست صورت یک کودک و نوزاد نسبت به پوست بدن آن حساس تر است بنابراین به رسیدگی بیشتری نیاز دارد.

○ هنگام شستشوی صورت از شوینده های بزرگسالان به خصوص صابون ها استفاده نکنید این کار در طولانی مدت پوست نوزاد و کودک را دچار خشکی و خارش شدید می کند بهترین جایگزین فوم های شستشو مخصوص کودکان می باشد که برای این نوع پوست طراحی و ساخته شده است.

 ○ پس از شستن صورت کودک از یک کرم مرطوب کننده جهت نرمی و رطوبت رسانی به پوست فرزندان خود استفاده کنید اگر این روش برایتان مقدور نیست روزانه دو بار از این کرم ها استفاده بکنید. مرطوب کننده ها می بایست حتما مخصوص بچه ها باشد.

 ○ نیم ساعت قبل از خارج شدن از خانه از ضد آفتاب برای فرزندان خود استفاده کنید و به جرأت می‌توان گفت ضدافتاب مهم ترین محصول مراقبتی از پوست کودکان می باشد.

– مراقبت از پوست بدن کودکان

زمان حمام کردن کودک می بایست به نکاتی توجه کرد نکاتی ساده در عین حال مهم که تمامی آنها در ادامه توضیح داده شده است.

○ اول از هر چیز  باید از حمام بردن کودک به صورت روزانه به شدت پرهیز کنید. نوزادان پوستی ۵ برابر حساس تر از افراد بالغ  دارند و شستشوی روزانه آن و قرار گرفتن در معرض مواد شوینده و آب در طولانی مدت آنها را دچار عارضه های پوستی می‌کند.

○ پوست کودک را به آرامی ماساژ دهید و از هیچگونه لیفی برای آنها استفاده نکنید شاید لیف های مخصوص کودکان در بازار موجود باشد ولی ما پیشنهاد می دهیم محصولات مراقبتی را در کف دست خود ریخته و روی پوست کودک ماساژ دهید.

○ از شامپو بدن مناسب کودک استفاده کنید این محصولات شویندگی بسیار ملایمی دارند و به مراقبت پوستی کودکان کمک زیادی میکند

 ○ پس از حمام می بایست حتماً به دو نکته توجه کرد  دستمال یا حوله را جهت خشک کردن به محکمی روی بدن کودک نکشید و به صورت ضربه این کار را انجام دهید تا پوست آن ها دچار پوسته پوسته شدن نشود و نیز حتماً از یک لوسیون بدن مخصوص بچه ها استفاده کنید این لوسیون ها نه تنها بدن آنها را بسیار خوش بو می کند بلکه در تغذیه پوست نیز بسیار تاثیرگذار هستند.

○ ماساژ بدن نوزاد با روغن های گیاهی  تاثیر بسیار مطلوبی در حفظ شادابی و ایجاد حس آرامش دارد. مراحل قبلی که گفتیم برای داشتن پوستی سالم کافیست ولی توصیه میشود هفته ای یکبار از روغن بدن حاوی آلوورا یا اسطوخودوس برای ماساژ دادن کودکان استفاده کنید.

اشتباهات رایج

با وجود پیشرفت های شگفت انگیز در دنیای پزشکی و نیز محصولات مراقبت پوست هنوز هم اشتباهاتی وجود دارد که خانواده ها آنها را انجام می دهند. در ادامه به دو اشتباه رایج در اصول مراقبت از پوست کودک می‌پردازد.

– وازلین برای صورت کودک

○ استفاده از وازلین های بهداشتی یکی از اشتباهاتی است که بسیاری از مادران در حق فرزندان خود انجام می‌دهد وازلین یک ماده چرب کننده مخصوص بزرگسالان است که همواره گفته‌ایم برای تمام قسمتهای بدن به جز صورت استفاده شود چرا که در طولانی مدت آسیب هایی از جمله تیرگی صورت، افزایش جوش و آکنه و…  را به وجود می‌آورد

با این حال در برخی از خانواده ها این محصولات را برای پوست صورت کودکان خود استفاده می کنند به هیچ وجه از این ماده برای فرزندان خود استفاده نکنید.

– استفاده از محصولات بزرگسالان

○ با وجود  بسیاری از مشاوره ها از طرف بسیاری از وب سایت های تخصصی پوست و مو و پزشکان، هنوز هم افرادی وجود دارند که فکر می کنند محصولات بزرگسالان را می توانند برای کودکان و نوزادان بدون هیچ نگرانی استفاده کنند. این کار سلامتی و زیبایی فرزندان شما را به خطر می اندازد و به پایه پوست آنها آسیب های بسیار جدی وارد می کند حتی اگر این آسیب ها هم اکنون مشاهده نشوند مطمئن باشید در آینده پوست آنها دچار عارضه هایی از جمله اگزما، خارش و خشکی شدید پوست و جوش و آکنه می شود.

نتیجه گیری

پوست کودکان نیاز به مراقبت دارد و مطالبی که در این مقاله  گفته شد  کاملا علمی  و صحیح می باشد و انجام آنها هرگونه بیماری، مشکل و عارضه ی پوستی را از کودکان دور می کند و به سلامت و بهداشت آنها کمک خوبی می‌کند.

وب سایت تکشین همواره تلاش خود را می‌کند تا جدید ترین اطلاعات را در این زمینه با شما در میان بگذارد بنابراین، این مقاله مرتباً به روز رسانی خواهد شد تا اطلاعات صحیح و دقیق تری در اختیار شما عزیزان قرار گیرد.